Vzpomínáme na babiččiny recepty

11.10.2017

Ve středu dne 10.11.2017 se poprvé setkali studenti Integrované střední školy – Centrum odborné přípravy a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí a klienti Domova pro seniory Seniorpark Valašské Meziříčí v rámci projektu „Vzpomínáme na babiččiny recepty“. Podstatou celého projektu je zapojit studenty do dobrovolnické práce se seniory a u klientů domova vyvolat příjemné vzpomínky (tzv. reminiscenční terapie), jak se vařívalo u nich doma, a podělit se o tyto recepty se studenty oboru kuchař – číšník a cukrář. Společně potom překonávat bariéry mezi stářím a mládím, které tak často brání porozumění si navzájem.
Projekt uvedla a hosty přivítala vedoucí domova paní Marta Bártková a Mgr. Zetková, vedoucí učitelka odborného výcviku – potravinářské obory, seznámila zúčastněné s podstatou a cílem projektu.
Prvního setkání se zúčastnilo 16 seniorů a 6 studentů, kteří pod vedením paní vedoucí učitelky připravili ochutnávku moderní stravy (kukuřičné jahodové křupky, pudink z chia semínek, quinoa).
V přátelské atmosféře si senioři zavzpomínali, co se vařívalo u nic doma, jaká jídla mají nejraději a některé ze svých receptů předali studentům, kteří budou podle nich vařit na hodinách odborného výcviku. Studenti i klienti se těší na další setkání. A my vás o něm budeme na těchto stránkách informovat.
Za dobu trvání projektu budou zaznamenávány recepty a bude vydána malá kuchařka. Fotodokumentace, pořízená během realizace projektu, poslouží jako podklad nástěnného kalendáře a vrcholem celého projektu bude tzv. Zážitkový den v Domově pro seniory Seniorpark Valašské Meziříčí, kdy dopolední program bude věnován klientům domova ve formě prezentace a degustace pokrmů a v odpoledních hodinách, již za účasti veřejnosti, proběhne křest kalendáře.


Bc. Taťána Olejníčková

 


 Zpět